An appliance retailer purchased a small vacuum cleaner for $89.99

1. An appliance retailer purchased a small vacuum cleaner for $89.99. He plans to take a 33% markup. What will the selling price be? (Value 5 pts)2. If a retailer sells a coat for $125.99. What was his markup if he bought the coat for $75.00. (Value 9 pts) Markup in actual dollars ________ Express markup as a % of cost _________ Express markup as a % of selling price ________3. The Nguyen Company sells beautiful oriental water fountains through wholesalers and retailers. They suspect that the retailer is taking an extra 15% more in markup than they should but Nguyen Management cannot prove it. The retail selling price is $1199.99 and the manufacturing cost to the company is $425.00. The retail markup was 38 percent and wholesale markup was 25 percent. (Value 9 pts)What was the cost to the wholesaler?__________What was the cost to the retailer? ____________What percentage markup did the producer make?__________4. The Pointer Appliance Company is investigating the additional of a new and improved pulsating blender to its line of consumer appliances. The product chops, grinds, grates and blends smoothies twice as fast as all other blenders on the market. It has a 10 year warranty on the motor and offers a replacement 5 cup glass blender cup for $10.99. The blender is going to require additional expenditures for the production line on the part of the Pointer Company. Management wants to determine what to price the blender at. The total fixed cost associated with manufacturing the blenders is $525,000. The variable cost is $17.99 per unit. Given the costs for adding the blender, management is considering selling the blender at one of these prices: $25.99, $34.99 and $49.99. Calculate the breakeven point in units at each of the selling prices: $25.99, $34.99 and $49.99 and show the calculations. Through your research you know that this is a tough competitive market with many competitors. Most competitors have between 2-8% of the market and the market appears to be growing at a 5% rate per year. The total market for blenders of this type was 1,500,000 units last year. Given that the market leader is selling its blender for $39.99, which price would you recommend and why? (Value 10 pts)5. Yoplait has new line of Greek yogurt in a 9 oz size. The Marketing Managers plan to test market the product in one small market for three weeks. They has calculated the cost and projected sales for each of the different flavors: Plain cost is .55 each with a projected sales of 10,000 units, Strawberry cost per unit is .60 with a projected sales of 13,000 units, Blueberry cost are .68 per unit with a projected sales of 9,000 units. Each yogurt product will retail at the same price. Using the average cost pricing and a 35% markup what will Yoplait price these product at the retail level ______________ 10 pts.6. MyAppliance+ is adding a new wine cooler to its appliance product mix. To implement the new cooler it will have a fixed cost of $300,000 but the selling price is $150.00 with a variable cost of $89.99. MyAppkicance+ wants to make at least $60,000 of profit the first year with this new product. How many wine coolers does the company have to sell to reach this profit goal? ___________________5 ptsShow your calculations for each problem. If I do not see the calculations, then I will not give credit.

 

CLICK HERE TO ORDER A SIMILAR PAPER

We pride ourselves in writing quality essays

CLICK HERE TO CONTACT US

Lets Start Working

Plagiarism Free

We use anti-plagiarism software to ensure you get high-quality, unique papers. Besides, our writers have a zero plagiarism mentality

On Time Delivery

Your essay will be delivered strictly within the deadline.  If you have an urgent order, we can do it!

Money Back Guarantee

We offer warranty service, including free revisions, and a right to request a refund incase your expectations are not met!

THE BEST PAPER WRITER HELPER

Our Advantage

  • Say “NO” to plagiarism – FREE plagiarism report as an addition to your paper
  • The lowest prices that fit excellent quality
  • Authorship – you are the one who possesses the paper. We DO NOT re-sale or re-use any of them.

OUR PAPER WRITER HELPER GOODIES

Our Freebies

  • Free Cover Page
  • Free Revisions
  • Free Reference Page
  • Free 24/7 support

Pin It on Pinterest

Share This